Pierwsza rozmowa
Pierwszym krokiem jest spotkanie z klientem, bądź – jeśli z jakiś względów klient nie może się ze mną spotkać osobiście – z osobą, która działa w jego interesie lub imieniu. W trakcie spotkania przeprowadzam rozmowę, w której ustalam:
- rodzaj i charakter sprawy,
- etap postępowania:
- postępowanie przygotowawcze,
- postępowanie sądowe,
- postępowanie wykonawcze;
-
sytuację Klienta:
- Czy przedstawiono mu już zarzuty?
- Czy jest poszukiwany?
- Czy zostało zastosowane tymczasowe aresztowanie?
- Czy klient przebywa poza miejscem stałego pobytu z uwagi na ukrywanie się przed organami ścigania?
- Itp.
- oczekiwania klienta względem współpracy z adwokatem.
Jeśli oczekiwania klienta i moje są zbieżne, Klient upoważnia mnie do obrony podpisując stosowne upoważnienie, które potem składam w odpowiedniej instytucji: sąd, prokuratura, komisariat policji, itp. W sytuacji, gdy Klient jest pozbawiony wolności – ze względu na areszt tymczasowy, zatrzymanie lub odbywanie kary pozbawienia wolności – upoważnienie do obrony może podpisać inna osoba – nie musi to być nikt z rodziny, może być to także znajomy, kolega, a osoba nawet kompletnie obca. W takiej sytuacji przy pierwszym kontakcie z Klientem proszę o potwierdzenie upoważnienia do obrony poprzez osobiste podpisane upoważnienia
Wysokość wynagrodzenia i sposób rozliczania
Podczas pierwszego spotkania zwykle pada pytanie o wysokość wynagrodzenia. Najczęściej odpowiadam, że będzie ono zależało od wielu czynników, których nie jestem w stanie na ten moment określić i proponuję zaliczkę w wysokości ok. 500zł. Wysokość wynagrodzenia za prowadzenie danego etapu sprawy jestem stanie określić po zapoznaniu się ze sprawą i przejrzeniu akt.
Wysokość wynagrodzenia zależy przede wszystkim od dwóch czynników: stopnia skomplikowania sprawy oraz nakładu pracy koniecznego do jej pomyślnego poprowadzenia. W niektórych sytuacjach, po uzgodnieniu z klientem, umawiam się na dodatkową płatność po 100% pomyślnym i zgodnym z oczekiwaniem Klienta zakończeniu sprawy (tzw. success fee).
Najczęściej płatności są dokonywane za poszczególne etapy postępowania: np.
- za obronę w postępowaniu przygotowawczym,
- za obronę w postępowaniu sądowym,
- za dodatkową reprezentację w postępowaniu wykonawczym.
W przypadku, gdy sprawa toczy się więcej niż 30km od miasta Łódź zazwyczaj ustalam z klientem wysokość dodatkowych opłat za każdorazowy wyjazd na czynności procesowe, rozprawę, czy widzenie z klientem w areszcie śledczym lun zakładzie karnym.
Zakres działania
Prowadzę sprawy nie tylko na terenie Łodzi i okolic, ale na terenie całego kraju.
Współpraca z ekspertami
W sytuacji, gdy należyte i zgodne z oczekiwaniami Klienta prowadzenie sprawy wymaga np. wiadomości specjalnych i pozaprawnych, uruchamiam kontakty ze specjalistami danej dziedziny, z którymi na stałe współpracuję.
Prowadzenie sprawy
Każdą sprawę staram się prowadzić osobiście od początku do końca, lecz jeśli z jakichś przyczyn osobiście nie jestem w stanie np. stawić się na rozprawie, posiłkuję się adwokatami i aplikantami ewentualnie aplikantami adwokackimi, z którymi na stałe współpracuję i co do których mam pewność, że będą przygotowani do udziału w czynnościach, bo znają sprawę oraz materiał dowodowy. Możliwe jest jednak ustanowienie mnie obrońcą „na wyłączność”, bez prawa do substytucji, czyli powierzenia zastępstwa innemu adwokatowi bądź aplikantowi adwokackiemu.
W razie wszelkich pytań lub wątpliwości zachęcam do kontaktu:
501 447 272
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.