Sprawy karne nigdy nie są łatwe. Obok prawa karnego, postępowań i dowodów do głosu dochodzą naturalne ludzkie emocje – strach, złość, poczucie pokrzywdzenia… W tej sytuacji konieczność zwrócenia się o pomoc do kancelarii adwokackiej może generować dodatkowe napięcie i stres. Dlatego, żeby jak najbardziej ułatwić Państwu kontakt z moją kancelarią poniżej zamieszczam kilka najważniejszych informacji o tym jak działam.

Pierwsza rozmowa
Pierwszym krokiem jest spotkanie z klientem, bądź – jeśli z jakiś względów klient nie może się ze mną spotkać osobiście – z osobą, która działa w jego interesie lub imieniu. W trakcie spotkania przeprowadzam rozmowę, w której ustalam:
 • rodzaj i charakter sprawy,
 • etap postępowania:
  • postępowanie przygotowawcze,
  • postępowanie sądowe,
  • postępowanie wykonawcze;
 • sytuację Klienta:
  • Czy przedstawiono mu już zarzuty?
  • Czy jest poszukiwany?
  • Czy zostało zastosowane tymczasowe aresztowanie?
  • Czy klient przebywa poza miejscem stałego pobytu z uwagi na ukrywanie się przed organami ścigania?
  • Itp.
 • oczekiwania klienta względem współpracy z adwokatem.
Podpisanie upoważnienia do obrony
Jeśli oczekiwania klienta i moje są zbieżne, Klient upoważnia mnie do obrony podpisując stosowne upoważnienie, które potem składam w odpowiedniej instytucji: sąd, prokuratura, komisariat policji, itp. W sytuacji, gdy Klient jest pozbawiony wolności – ze względu na areszt tymczasowy, zatrzymanie lub odbywanie kary pozbawienia wolności – upoważnienie do obrony może podpisać inna osoba – nie musi to być nikt z rodziny, może być to także znajomy, kolega, a osoba nawet kompletnie obca. W takiej sytuacji przy pierwszym kontakcie z Klientem proszę o potwierdzenie upoważnienia do obrony poprzez osobiste podpisane upoważnienia

Wysokość wynagrodzenia i sposób rozliczania
Podczas pierwszego spotkania zwykle pada pytanie o wysokość wynagrodzenia. Najczęściej odpowiadam, że będzie ono zależało od wielu czynników, których nie jestem w stanie na ten moment określić i proponuję zaliczkę w wysokości ok. 500zł. Wysokość wynagrodzenia za prowadzenie danego etapu sprawy jestem stanie określić po zapoznaniu się ze sprawą i przejrzeniu akt.

Wysokość wynagrodzenia zależy przede wszystkim od dwóch czynników: stopnia skomplikowania sprawy oraz nakładu pracy koniecznego do jej pomyślnego poprowadzenia. W niektórych sytuacjach, po uzgodnieniu z klientem, umawiam się na dodatkową płatność po 100% pomyślnym i zgodnym z oczekiwaniem Klienta zakończeniu sprawy (tzw. success fee).

Najczęściej płatności są dokonywane za poszczególne etapy postępowania: np.
 • za obronę w postępowaniu przygotowawczym,
 • za obronę w postępowaniu sądowym,
 • za dodatkową reprezentację w postępowaniu wykonawczym.
Forma płatności jest dowolna: gotówka, przelew. Istnieje możliwość rozłożenia płatności na kilka rat.

W przypadku, gdy sprawa toczy się więcej niż 30km od miasta Łódź zazwyczaj ustalam z klientem wysokość dodatkowych opłat za każdorazowy wyjazd na czynności procesowe, rozprawę, czy widzenie z klientem w areszcie śledczym lun zakładzie karnym.

Zakres działania
Prowadzę sprawy nie tylko na terenie Łodzi i okolic, ale na terenie całego kraju.

Współpraca z ekspertami
W sytuacji, gdy należyte i zgodne z oczekiwaniami Klienta prowadzenie sprawy wymaga np. wiadomości specjalnych i pozaprawnych, uruchamiam kontakty ze specjalistami danej dziedziny, z którymi na stałe współpracuję.

Prowadzenie sprawy
Każdą sprawę staram się prowadzić osobiście od początku do końca, lecz jeśli z jakichś przyczyn osobiście nie jestem w stanie np. stawić się na rozprawie, posiłkuję się adwokatami i aplikantami ewentualnie aplikantami adwokackimi, z którymi na stałe współpracuję i co do których mam pewność, że będą przygotowani do udziału w czynnościach, bo znają sprawę oraz materiał dowodowy. Możliwe jest jednak ustanowienie mnie obrońcą „na wyłączność”, bez prawa do substytucji, czyli powierzenia zastępstwa innemu adwokatowi bądź aplikantowi adwokackiemu.

W razie wszelkich pytań lub wątpliwości zachęcam do kontaktu:

501 447 272

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.